Календар екологічних дат

15 листопада – День вторинної переробки!

Щороку людство виробляє мільярди тонн відходів, які забруднюють землю, воду та повітря. Більше того, ми живемо під час війни і вже маємо 37,3 млн кг сміття у водних обʼєктах, 21,6 млн квадратних метрів засмічених земель та 1,1 мільйон квадратних метрів забруднених ґрунтів. 

Щороку кожен українець генерує від 300 до 500 кілограмів сміття. Як повідомляють у Державній екологічній інспекції, Україна щорічно викидає близько 10 млн тонн сміття, з яких лише 3-5% підлягають переробці. Більшість відходів потрапляють на звалища побутових відходів, кількість яких у країні становить близько 6 тисяч. Також існують несанкціоновані сміттєзвалища, де безконтрольно зберігаються різноманітні відходи.

Пластик становить від 13% до 20% усього сміття за обсягом, що складає близько 80 кг на рік з людини. При тлінні навіть  поліетиленового пакету виділяється понад 70 хімічних сполук, які шкодять здоров’ю. 

7 жовтня – Всесвітній день середовища проживання (World Habitat Day)

Всесвітній день середовища проживання був запроваджений у 1985 році в рамках Бернської конвенції про охорону дикої фауни, флори та природних місць існування в Європі. Цей день відзначається щорічно в перший понеділок жовтня.
Темою 2024 року є "Залучення молоді до створення кращого міського майбутнього". Це нагадує нам про швидкий розвиток урбанізації в світі та важливість активної участі молодого покоління у плануванні міст. Головна мета – дати молодим людям можливості та інструменти для того, щоб вони могли впливати на процеси прийняття рішень і сприяти створенню більш сталих і комфортних для життя міст.
Міжнародний союз охорони природи наголошує, що природа повинна бути в центрі наших міст. Приклади з різних куточків світу доводять, що рішення, засновані на природі, не тільки економічно вигідні, але й значно підвищують стійкість та якість життя в містах.
На території Національного природного парку "Подільські Товтри" розташоване єдине місто – Кам’янець-Подільський, яке є унікальним поєднанням природних та урбаністичних ландшафтів. Це місто є важливим середовищем для збереження біорізноманіття.
Залучення молоді до охорони природи та міського планування сприятиме створенню кращого майбутнього для наших міст і всієї планети.


20 вересня 2024 — Всесвітній день прибирання
«World Cleanup Day»
Щороку в третю суботу вересня мільйони людей з понад 211 країн світу об'єднуються для участі у Всесвітньому дні прибирання «World Cleanup Day». Ця подія має на меті формувати культуру чистоти, відповідального споживання та правильного поводження з відходами задля кращого екологічного майбутнього.
У 2024 році Всесвітній день прибирання в Україні проходитиме в особливих умовах, зважаючи на війну. Акції будуть організовані з 1 по 20 вересня, включаючи традиційні толоки, прибирання територій, а також цифрове прибирання онлайн.

16 вересня – Міжнародний день охорони озонового шару
(International Day for the Preservation of the Ozone Layer)
🌿 Ви відчували як незвично пахне повітря після грози?
Цей запах утворюється під час електричних розрядів озону, який недаремно в перекладі з грецького означає «пахучий». Характерний запах озону не сплутати ні з чим – він пахне свіжістю.
🌍 Атмосферний озон відіграє важливу роль для всього живого на планеті. Утворюючи озоновий шар в стратосфері, він захищає рослини і тварин від жорсткого ультрафіолетового випромінювання.
Але що, якби цей захисний щит був у небезпеці? Ось тут і настав Міжнародний день охорони озонового шару, який нагадує нам про вирішальну роль, яку цей газоподібний охоронець відіграє у здоров’ї нашої планети.
📅 Міжнародний день охорони озонового шару відзначається щорічно 16 вересня. Цей день служить нагадуванням про поточні зусилля щодо захисту озонового шару та важливості продовження поетапного виведення озоноруйнівних речовин в усьому світі.

🐾17 серпня 2024 року - день безпритульних тварин
Всесвітній день безпритульних тварин - день, коли кожен з нас може звернути увагу на проблему бездомних тварин та допомогти тим, хто цього потребує. Кожна тварина заслуговує на любов, турботу та дім.
Як ви можете допомогти?
1. Прийміть тварину з притулку – це найбільша допомога, яку ви можете надати. Ви подаруєте новий шанс на життя.
2. Станьте волонтером – допомагайте притулкам доглядати за тваринами.
3. Пожертвуйте – навіть невелика сума може зробити велику різницю.
4. Поширюйте інформацію – розповідайте про проблему безпритульних тварин своїм друзям та сім'ї.
🐕 Чому це важливо? Безпритульні тварини стикаються з безліччю викликів: відсутність їжі, води, медичної допомоги та тепла. Вони часто стають жертвами насильства та байдужості. Разом ми можемо змінити їхнє життя на краще.
💖 Наша відповідальність. Кожен з нас може зробити свій внесок у вирішення цієї проблеми. Давайте об'єднуватися заради тих, хто не може сам про себе подбати.
🌍 Про свято Міжнародний день безпритульних тварин проходить щорічно у другій декаді серпня. Свято виникло в 1992 році за підтримки неурядової організації - Міжнародне товариство з прав тварин (ISAR). Відзначається в більш ніж 50 країнах, на 6 континентах.

14 серпня – Всесвітній День ящірки (World Lizard Day)
На території національного природного парку «Подільські Товтри» мешкають три види ящірок: ящірка зелена, занесена до Червоної книги України, ящірка прудка. За літературними даними, в складі фауни Парку присутня також ящірка живородна.
Ці активні рептилії, які з'являються з середини березня та залишаються активними до кінця жовтня, вражають своєю спритністю. Вони швидко бігають, добре стрибають, лазять по деревах і кущах, а також плавають. Ящірки ховаються у норах, порожнинах під корінням дерев, під каменями та у купах хмизу. У їхній раціон входять різноманітні комахи, павуки, а також дрібні молюски, багатоніжки і навіть дрібні ящірки та гризуни.
Період парування у ящірок припадає на середину квітня - початок червня, а відкладання яєць відбувається в кінці травня - першій половині липня. З яєць, яких у кладці буває від 4 до 18, молодь з'являється у другій декаді липня - середині вересня.
Однак, деградація середовища існування через людську діяльність та переслідування становлять серйозні загрози для виживання цих рептилій. Ящірки відіграють важливу роль в екосистемах і є індикаторами стану навколишнього середовища, що робить їх захист надзвичайно важливим.


10 серпня – Всесвітній день біопалива (International Biodiesel Day)

10 серпня 1893 року вперше було запущено двигун, який працював на паливі з арахісового масла. Цей день відзначається як неофіційне екологічне свято — Міжнародний день біодизеля.🌿
Свято засновано екоактивістами для популяризації екологічної альтернативи мінеральному паливу. Біодизель виробляють із різних рослинних олій, таких як рапсова, соєва, кокосова та пальмова. Перспективним матеріалом також вважаються водорості.
Екологічність такого палива полягає у знижених викидах кіптяви та вуглекислого газу. Біодизель не шкодить тваринам та рослинам, не псує ґрунти та швидко розпадається у воді, що мінімізує забруднення довколишнього середовища.
Біодизель має переваги навіть для тих, кого мало турбують екологічні питання. Через дуже малий вміст сірки біопаливо має високі змащувальні характеристики, що продовжує життя двигуна.
Відзначаючи цей день, ми підкреслюємо важливість пошуку та використання більш стійких та екологічних джерел енергії для захисту нашої планети.

6 серпня – Всесвітній День дій за заборону ядерної зброї

Ядерна зброя є найнебезпечнішою серед усіх видів зброї. Її використання завдає не тільки негайного руйнування від ударної хвилі та світлового випромінювання, але й спричиняє тривале забруднення територій радіонуклідами, роблячи великі площі землі непридатними для життя на багато років.
У ХХ столітті було здійснено понад 400 ядерних вибухів у атмосфері, проведених різними країнами, такими як Радянський Союз, США, Франція, Великобританія, Китай, Пакистан та Індія. Хоча сьогодні більшість країн припинили такі випробування, лабораторні дослідження з ядерною зброєю все ще тривають.
В Україні питання ядерної безпеки є особливо актуальним. Після Чорнобильської катастрофи у 1986 році, яка стала найбільшою техногенною катастрофою в історії людства, Україна докладає великих зусиль для забезпечення ядерної безпеки. Наша країна є активним учасником міжнародних ініціатив, спрямованих на запобігання розповсюдженню ядерної зброї та забезпечення мирного використання ядерної енергії.
В умовах війни, що розпочалася через напад російської федерації на Україну, з'являються нові загрози для ядерної безпеки. Інфраструктура навколо ядерних об'єктів, включаючи Запорізьку АЕС, знаходиться під постійною загрозою.
Цей день є нагадуванням про важливість спільних зусиль для збереження миру та безпеки у світі. Ядерна зброя несе загрозу для всього людства.


22 травня - Міжнародний день біорізноманіття (International Biological Diversity Day)

Міжнародний день біорізноманіття - це важлива нагода вшанувати та підтримати заходи зі збереження різноманітності життя на нашій планеті. Цього року тема "Бути частиною плану" нагадує нам про нашу відповідальність брати участь у збереженні природи та її різноманіття.
Національний природний парк "Подільські Товтри" - це чудовий приклад ініціативи зі збереження біорізноманіття. Його розвиток і діяльність спрямовані на збереження унікального природного середовища та його видового різноманіття.








Немає коментарів:

Дописати коментар